tusside-logo-2_1@4x

Enstitü Müdürü Tezer BATTAL, Türkiye’nin İlk “Atık Pil Geri Kazanım Tesisi” Açılış Törenine Katıldı

Bu Haberi Paylaş

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kimyasal Teknoloji Enstitüsü ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğiyle geliştirilen, Exitcom Recycling firmasının işletmecisi olduğu “Atık Pil Geri Kazanım Tesisi”nin açılış töreni 12 Mayıs 2016 tarihinde Kartepe, Kocaeli’de gerçekleştirildi.

Açılış törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile birlikte Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çelik, TÜBİTAK MAM Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu, TÜSSİDE Enstitü Müdürü Tezer Battal, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Özel Atıklar Daire Başkanı Gökhan Şentürk, Atık Yönetimi Daire Başkanı Ahmet Varır, Kartepe İlçe Kaymakamı Ayhan Dumrul, Exitcom Genel Müdürü Murat Ilgar ve çok sayıda davetli katıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yaptığı açılış konuşmasında, tüm laboratuvar, yazılım ve altyapı çalışmaları, fabrika ve prototip üretimi %100 yerli olarak tamamlanan tesisin, tek vardiyada, yılda 300 ton atık pil işleme kapasitesine sahip olduğunu belirterek, bilimi, teknolojiyi, çevreyi, kalkınmayı, üretimi ve enerji tasarrufunu aynı anda sunduğunu ifade etti.

Bakan Işık, “Tek vardiyalı 300 ton atık işleme kapasitesine sahip bir tesisin açılışını yapacağız. Türkiye ölçek bazında ne üretebiliyorsa yerli üretmelidir. Üretimimizin yenilikçi olması ve rekabet anlayışı da çok önemli. Üretimimizin ayrılmaz bir parçası olarak Ar-Ge ve inovasyonu çok önemsiyoruz. Bunları yaparken yeşil üretim yapmayı önemsiyoruz. Üretimi yaparken insanı ve doğayı dışlayan bir üretim bizim anlayışımız olamaz. Yapacağımız üretim insana saygılı olacak havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirletmeyecek. Belediyelerimizin atık pil toplama konusunda özel bir çalışma yapmasını bekliyoruz” sözlerini kullandı.

“Ne Olur Pillerinizi Gelişi Güzel Atmayın”

Atık Pil Geri Kazanım Tesisi’nin TÜBİTAK açısından da son derece güzel bir örnek olduğunu aktaran Bakan Işık, “Bu tesisin komple tasarımı, mühendisliği ve prototip üretim noktasında TÜBİTAK rol aldı. Müşteri kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız. Burada bilim var, burada dünyada kullanılan en iyi teknolojilerden biri var, burada kullanılmış pillerin bertaraf edilerek içerisindeki değerli metallerin çıkarılmasıyla ilgili bir üretim var. Burada üretilmediği zaman çevreye verilecek zararın engellenmesi var ve burada elde edilen değerli metallerin tekrar sanayide kullanılması var” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından tesisin açılış kurdelesi kesilerek, tesis gezildi ve detaylı bilgi alındı.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler