tusside-logo-2_1@4x

Kıyılarımızda Güvenli Barınma Yerlerinin ve Bağlama Sistemlerinin Etüdü Projesi’nin Kapanış Toplantısı Ankara’da Yapıldı

Bu Haberi Paylaş

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK TÜSSİDE’nin birlikte yürüttüğü “Kıyılarımızda Güvenli Barınma Yerlerinin ve Bağlama Sistemlerinin Etüdü Projesi”nin kapanış toplantısı TÜSSİDE Enstitü Müdürü Tezer Battal ve Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Hızırreis Deniz’in katılımı ile 28 Ocak 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Proje, ülkemiz kıyılarının daha etkin kullanılması, seyir emniyeti ve deniz güvenliğinin sağlanması, denizcilik kültürünün yaygınlaştırılması, amatör denizciliğin geliştirilmesi, atıkların yönetilmesi ve çapa atılarak deniz dibine zarar verilmesini önlemek amacı ile hayata geçirildi. Proje ile Türkiye kıyılarında tekne hareketliliğin yoğunlaştığı alanlarda güvenli barınma ve bağlama yerleri analiz edilerek alternatif lokasyonlar ve bu lokasyonlara yönelik uygun barınma ve bağlama sistemlerinin etüdü gerçekleştirildi.

Proje kapsamında Bakanlık, denizcilik sektörü temsilcileri ve akademisyenlerden oluşan uzman ekiplerle toplantılar yapıldı; saha çalışmaları, yurtiçi/yurtdışı teknik inceleme ziyaretleri ve çalıştaylar gerçekleştirildi. Elde edilen verilerin analizleri ve görüşler doğrultusunda kıyılarımızda barınma ve bağlama noktaları belirlenerek bu noktalara uygun bağlama sistemleri önerildi.

Gerçekleştirilen kapanış toplantısında ise proje kapsamında yürütülen faaliyetler, alınan sonuçlar ve oluşturulan stratejiler katılımcılara aktarılmıştır.

Proje kapsamında belirlenen barınma ve bağlama noktaları ile sistem önerileri, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından önümüzdeki dönemde kıyılarımızın kullanımı ile ilgili düzenlemelerin, planların ve politikaların geliştirilmesinde kullanılacaktır.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler