tusside-logo-2_1@4x

Konya Karaman Mersin Sanayi ve Ticaret Koridoru Çalıştayı Gerçekleştirildi

Bu Haberi Paylaş

KOP Bölgesi Kalkınma İdaresi ile Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nün (TÜSSİDE) birlikte yürüttüğü “Konya – Karaman – Mersin Sanayi ve Ticaret Koridoru Oluşturulmasına Yönelik Etüd ve Fizibilite Projesi” kapsamında gerçekleştirilen çalıştay 28 Şubat  2017 tarihinde Konya Dedeman Otel’de gerçekleştirildi.

AK Parti Konya Milletvekili – Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyon Başkanı Sayın Ziya ALTUNYALDIZ’ında katıldığı çalıştaya, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, T.C. Ekonomi Bakanlığı , T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Konya Valiliği, KOP Kalkınma İdaresi, MEVKA Kalkınma Ajansı, DHMİ, Mut Ticaret ve Sanayi Odası, Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Akşehir Ticaret ve  Sanayi Odası, Konya Sanayi Odası, Karapınar Ticaret ve  Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası, Konya Organize Sanayi Bölgesi, Akşehir Organize Sanayi Bölgesi, Mersin Silifke Organize Sanayi Bölgesi, Konya Çumra Organize Sanayi Bölgesi, Konya 1. Organize Sanayi Bölgesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Karatay Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Toros Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Çağ Üniversitesi, Karaman Gümrük Müdürlüğü, Konya Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Karaman Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Konya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, KOSGEB Konya Müdürlüğü, Mersin İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Karayolları 3. ve 5.  Bölge Müdürlükleri / KONYA, Konya Ereğli Ticaret Borsası, Cihanbeyli Ticaret Borsası, Orta Anadolu Un Sanayicileri Derneği, Konfor Demiryolları Taşımacılığı A.Ş, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Konya Bilişim Kümesi, Ova Un, TÜRSA Tarım Ürünleri Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., Karaman Ticaret Borsası, Konya Otomotiv Yan Sanayi İş Kümesi, MUSİAD Konya, Mersin Un A.Ş, Horoz Lojistik ve Horoz Bollore Lojistik Firmaları olmak üzere kamu ve özel sektör temsilcilerinden 130’u aşkın kişi katılmıştır.

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sayın İhsan BOSTANCI’nın açılış konuşmasıyla başlayan prokol konuşmaları, Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Memiş KÜTÜKÇÜ’nün konuşmasıyla devam ederek Sayın Ziya ALTUNYALDIZ’ın konuşmasıyla tamamlanarak çalıştay bölümüne geçilmiştir.

Çalıştay bölümünde ilk olarak katılımcılara bilgilendirme sunumları yapılmıştır. Bilgilendirme sunumlarından sonra “Özel Ekonomi Bölge” yer ve tür seçimine yönelik bilimsel modelleme çalışmalarının yapılacağı projede, model kriterlerinin önceliklendirme çalışmaları her bir paydaş için ayrı ayrı yapılmıştır. çalıştayın sonraki oturumlarında “Konya Karaman Mersin illerinin Özel Ekonomi Bölge yaklaşımıyla Mevcut Durum Tespiti” ve “Konya Karaman Mersin illerinin Özel Ekonomi Bölge Oluşturulmasındaki Darboğazların Giderilmesine Yönelik Öneri Geliştirilmesi” olmak üzere 3 farklı oturum gerçekleştirilmiştir.

Çalışmalar sonucunda, Marmara Bölgesinde sıkışan sanayi ve ticaret faaliyetleri için alternatif olma yolunda hızla ilerleyen KOP Bölgesi için Konya – Karaman – Mersin illerini kapsayacak Özel Ekonomi Bölgesi ve  ticaret koridoru oluşturulmasına yönelik ön fizibilite çalışması yapılacaktır.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler