tusside-logo-2_1@4x

Kümelenme Stratejileri Eğitimi TÜSSİDE’de Gerçekleştirildi

Bu Haberi Paylaş

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (GTHB) ile TÜSSİDE arasında imzalan protokol uyarınca yürütülen “Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü Ulusal Kümelenme Stratejileri Geliştirilmesi Projesi” nin ilk aşamalarından olan Kümelenme Eğitimi ve Proje Başlangıç Toplantısı 25-28 Ağustos 2014 tarihlerinde TÜBİTAK TÜSSİDE’de gerçekleştirilmiştir.

Ana amacı söz konusu sektörde üretimin, ihracatın, verimliliğin artırılarak yerel kalkınmanın sağlanması ve ülkemizin rekabet gücünün artırılması olan proje ayrıca, zeytin ve zeytinyağı sektöründe etkin kümelenme stratejileri ve politikaları ile farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. Projenin sonunda ise elde edilen çalışma çıktıları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından önümüzdeki dönemde zeytin ve zeytinyağı sektörü ile ilgili düzenlemelerin, politikaların ve desteklerin geliştirilmesinde kullanılacaktır.

Belirtilen amaçlar doğrultusunda TÜSSİDE Proje ekibi, GTHB Proje ekibi ve özel sektörden, kalkınma ajanslarından, üniversitelerden uzmanlar ile oluşturulmuş teknik komite üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen eğitim ve toplantıda projede ihtiyaç duyulacak teknik konular ile ilgili bilgi paylaşımında bulunulmuş ve değerlendirmeler yapılmıştır.

Dört gün süren “Kümelenme Eğitimi”nde kümelenme ile ilgili temel kavramlar, Türkiye’de kümelenme politikaları, kümelenme süreci ve küme yönetimi gibi başlıklarda bilgilendirmelerde bulunulmuş ve örnek bir küme ziyaret edilerek kümenin nasıl oluşturulduğu ve yönetildiği ile ilgili küme yöneticileri ve çalışanlarından bilgi alınmıştır.

Uygulamalı çalışmalar ile paylaşılan kavramlar ve içeriğin pekiştirilmesinin sağlandığı programda ayrıca; proje yolculuğunda ekiplerin ve teknik komite üyelerinin verimli ilerleyebilmesine yönelik iletişim, motivasyon ve takım olma çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler