tusside-logo-2_1@4x

“Motor Mükemmeliyet Merkezi” İçin TÜSSİDE’de İmzalar Atıldı

Bu Haberi Paylaş

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü bünyesinde kurulacak olan “Motor Mükemmeliyet Merkezi”nin Mutabakat İmza Töreni; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık’ın teşrifleriyle 20 Ekim 2015 tarihinde TÜBİTAK TÜSSİDE’de düzenlendi.

“Motor Mükemmeliyet Merkezi”, ülkemizde kamyon, traktör ve tarım makinası, jeneratör, iş makinaları ve menzil uzatıcı motorlar konularında yerli üreticiler oluşturmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü bünyesinde, içten yanmalı motor dinamometreleri ve emisyon ölçüm sistemleri, araç tahrik sistemi dinamometreleri, enjektör ve pompa test sistemleri, egzoz arıtma sistemleri için test cihazları ve elektronik kontrol ünitesi geliştirilmesine yönelik altyapılar kurulacaktır.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise şu açıklamaları yaptı: “Bugün çok önemli bir protokole imza atacağız. Bir Motor Mükemmeliyet Merkezi’ni hayata geçireceğiz. Burada belki de Türkiye’de ilk defa 15 sanayicimizin imzalayacağı, 4 kamu kurumumuzun imza atacağı önemli bir protokolü hayata geçireceğiz. Sadece bununla da kalmayacağız, Türkiye’nin tüm motorla ilgili birikimini burada toplayacağız. Bugün artık dünyada ilkleri başaran bir ülke konumuna yükselmeye başladık. Motor Mükemmeliyet Merkezi önce tasarım, sonra prototip üretimi ve test merkezini içeren bir çalışma. Burada biz ciddi bir yatırım yapacağız ve özel sektöre yük vermek istemiyoruz. İlk kurulum maliyetini devlet olarak biz karşılayacağız, ondan sonraki maliyetlere ortak olacağız.

15 sanayi kuruluşumuz burada tüm araştırmaları program dahilinde yaparak, burada oluşan bilgi birikimi paylaşılacak. Türkiye için ekonomik faydaya dönüşecek, sosyal faydaya dönüşecek. 3,5 milyar Dolar ithalat yapan bir ülke, inanıyorum ki bu mükemmeliyet merkezinde ortaya çıkacak sonuçları ticarileştirecek ve belki de 10 milyar Doların üzerinde ihracat yapan bir ülke konumuna gelecek. Hedefimiz bu, bunun için bizim altyapımız var, ihtiyacımız olan insan kaynağımız var, gerekirse hizmet de satın alırız ve bu konudaki en profesyonel firmalarla da çalışırız. Her yönüyle bütün mülkiyet hakları bize ait, motorları üretiriz, hem kendi yerli otomobilimizde kullanırız, hem traktörlerimizin ihtiyacını karşılarız, hem de dünyada motor teknolojisinde söz sahibi olan bir ülke konumuna geliriz.

Bu projede bizim gerçekten Türkiye’ye örnek olacak kamu, üniversite, sanayi işbirliğini ortaya koyma arzumuz var. Türkiye’de üniversitelerin ciddi bir birikimi var.  Sanayide pratik zekalı çok sanayicimiz var. Türkiye belirli bir süre içerisinde 1960’larda hayata geçirmesi gereken bir mükemmeliyet merkezini önümüzdeki günlerde hayata geçirecek.”

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler