tusside-logo-2_1@4x

“Örtüaltı Yetiştiriciliğinde Üretim Modellerinin ve Pazar Kanallarının Geliştirilmesi Projesi” Başlatıldı

Bu Haberi Paylaş

“Örtüaltı Yetiştiriciliğinde Üretim Modellerinin ve Pazar Kanallarının Geliştirilmesi Projesi” TÜSSİDE ile T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü arasında  imzalanan sözleşme ile başlamıştır.

Projede gerçekleştirilecek çalışmalar ile:

  • Türkiye’de örtüaltı sebze yetiştiriciliğinde mikro havzalar bazında optimal üretimi minimum maliyetle karşılayacak uygun ürün deseni ve yetiştirme modellerinin oluşturulması,
  • Büyükşehirlere yakın bölgelerde örtüaltı sebze üretiminin artırılmasına yönelik iş modellerinin belirlenmesi,
  • Mevcut ve olası pazarlama kanallarının araştırma geliştirme çalışmaları ile ortaya konulması,
  • Örtüaltı sebze üretime yönelik üretici ve yatırımcı rehberlerin oluşturulması amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda proje çıktılarının tarımsal politikaların belirlenmesi ve etkin bir şekilde sahaya yansıtılması süreçlerine katkı sağlaması hedeflenmektedir.

Projenin açılışı ve ilk teknik komite toplantısı 5 – 6 Aralık 2022 tarihlerinde Ankara’da düzenlenmiş olup Bitkisel Üretim Genel Müdürü Sn. Dr. Mehmet Hasdemir’in  konuşması ile başlamıştır. Devamında, Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Sn. Dr. Veyis Yurtkulu ile TÜBİTAK TÜSSİDE Kıdemli Başuzman Araştırmacı Sn. Barış Çarıkcı’nın konuşmalarıyla devam etmiştir. Programda açılış konuşmalarını takiben Teknik Komite üyeleri, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ve TÜBİTAK TÜSSİDE sunumlarına yer verilmiş, proje takviminin değerlendirilmesi ve Örtüaltı Üretim, Kent Tarımı ve Dikey Tarım Paydaş Ekosistemi Çalışması ile sonlanmıştır.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler