tusside-logo-2_1@4x

Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirme Projesinin Kapanış Toplantısı Gerçekleştirildi

Bu Haberi Paylaş

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ile TÜBİTAK TÜSSİDE arasında 25 Kasım 2015’te imzalanan “Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirilme Projesi” tamamlanarak proje sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.

16 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirme Projesi Kapanış Toplantısına TÜRKTOB ve bağlı Alt Birlikler ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ve TÜBİTAK TÜSSİDE’nin üst düzey temsilcileriyle proje teknik ekibinde yer alan akademisyenler ve basın mensupları katıldı.

Açılış konuşmasında TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz, “1,5 sene boyunca TÜRKTOB’a bağlı olan 7 Alt Birliğimiz, üniversitelerimizden akademisyenlerimiz ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uzmanların katkılarıyla yoğun çalışmalar, toplantılar yaptık. TÜBİTAK TÜSSİDE’nin katkıları ile bilimsel temele dayanarak sektörümüzün önce en net fotoğrafını çektik, daha sonra da yol haritamızı belirledik” dedi. Yılmaz konuşmasında 2023 yılında hedeflenen 1 milyon ton sertifikalı tohumluk üretiminin 2016 yılına gelindiğinde neredeyse yakalandığını belirterek Milli Tarım Projesi ve Tohumculuk Strateji Planı ile 2023 yılında 1,5 milyon ton sertifikalı tohum üretimini hedeflediklerini belirtti.

TÜBİTAK TÜSSİDE Müdürü Tezer Battal ise projenin sektöre ve ülkemize hayırlı olmasını dileyerek oluşturulan stratejik eylem planlarının Alt Birlikler tarafından sıkı takibinin yapılması gerektiğini belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mesut Akdamar ise artan nüfus ile birlikte gıdanın her geçen gün önemine değinerek sözlerine başladı. Akdamar, TÜRKTOB’un TÜBİTAK TÜSSİDE’nin katkılarıyla gerçekleştirdiği Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirme Projesi’ni çok önemsediklerini ve katkı verdiklerini ifade ederek sektördeki işbirliklerine önem verdiklerini ve sektöre ilişkin alınacak kararlarda birlikte hareket etmenin önemini belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından projenin işleyişini, izlenen yöntemi TÜSSİDE araştırmacılarından ve aynı zamanda proje yürütücüsü Ayşe Üstünoldu Kandemir yaptığı sunum ile katılımcılara aktardı. Ardından ise TÜRKTOB Genel Sekreteri Muhteşem Torun, tohumculuk sektörünün stratejik eylem planını açıkladı. Proje kapanış toplantısının ardından Basın Toplantısı yapıldı ve etkinlik öğle yemeği ile son buldu.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler