tusside-logo-2_1@4x

TÜBA ve TÜSSİDE İşbirliği ile Ulusal Kanser Politikaları Raporu Yayımlandı

Bu Haberi Paylaş

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) yürütücülüğü ve TÜSSİDE’nin desteği ile 27-28 Haziran 2014 tarihleri arasında Green Park Hotel İstanbul’da gerçekleştirilen “Ulusal Kanser Politikaları Çalıştayı”’nın raporu 5 Ocak 2015 tarihinde yayımlandı.

İki gün süren toplantıya 200’den fazla doktor, hemşire, araştırmacı, teknoloji üreticisi ve politikacı katıldı. TÜBA tarafından belirlenen 15 kanser alt başlığı ile ilgili eş zamanlı 15 çalıştay oturumu TÜSSİDE’nin uzman olduğu nitel veri toplama teknikleri ile gerçekleştirildi.  Çalıştay öncesinde TÜSSİDE tarafından kanser konusunda uzman profesörlere moderasyon eğitimi verildi ve çalıştay sırasında da moderasyon desteği verildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet ÜNÜVAR konuşmasında, çalıştaydan elde edilen politika geliştirme önerilerinin bir sonraki yıl uygulanması konusunda verdiği desteği ve kararlılığı belirtti.

Yayımlanan rapora ulaşmak için tıklayınız.

Bilgi Notu: Kanser vücudun bir veya birden fazla bölümünde hücrelerin kontrolsüz ve anormal şekilde büyüyüp çoğalması olarak tanımlanır.  Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kansere yakalanma oranları giderek artmaktadır. Türkiye’de her yıl 162.000 yeni kanser vakası ortaya çıkmaktadır ve 140.000 kişi kanser nedeni ile yaşamını kaybetmektedir.  Globocan 2012 verilerine gore erkeklerde ve kadınlarda kansere yakalanma oranı 100.000 kişi için sırası ile 245,7 ve 157,50 dir.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler