tusside-logo-2_1@4x

Türkiye Sağlık Hesapları Sistemi OECD’ye Uyumlandırılıyor

Bu Haberi Paylaş

TÜSSİDE, SAGEM ve Acıbadem Üniversitesi İşbirliği ile Türkiye Sağlık Hesapları Sisteminin OECD 2011 Sistemine Uyumlaştırılması Açılış Toplantısı ve Çalıştayı Gerçekleştirildi

T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü (SAGEM) ile Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜBİTAK TÜSSİDE) işbirliğinde 9 Mayıs 2017 tarihinde “Sağlık Hesapları Uyumlaştırma” projesi başlatıldı. Projede Acıbadem Üniversitesi’nin Sağlık Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi akademisyenleri de görev alıyor.

Proje ile Türkiye’nin uygulamakta olduğu OECD (Avrupa Ekonomik İşbirliği Örgütü) 2000 Sağlık Hesapları Sisteminin, güncelleştirilmiş ve genişletilmiş olan OECD 2011 Sağlık Hesapları Sistemine uyumlu hale getirilmesi hedefleniyor. Bu hedefe ulaşmak için Türkiye Sağlık Hesapları Sisteminin paydaş kuruluşlarının katılımıyla 13-14 Eylül 2017 tarihinde, Ankara’da açılış toplantısı ile mevcut durum tespit ve öneri çalışmasının gerçekleştirildiği çalıştay düzenlendi.

Çalıştayın birinci gününde projenin önde gelen paydaşları olan Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcileri OECD Sağlık Hesapları Sistemi tablolarını ve Türkiye’nin mevcut durumunu katılımcılarla paylaştı. Çalıştayın ikinci gününde ise TÜBİTAK TÜSSİDE Ortak Akıl Platformu (OAP)®  yöntemi ile mevcut durum tespit ve öneri geliştirme çalışması yapıldı. Çalıştaydan elde edilen çıktılar Türkiye’nin OECD 2011 Sağlık Hesapları Sistemine entegrasyonu için yapılması gereken faaliyetlere yönelik oluşturulacak eylem planına katkı sağlayacak.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler