tusside-logo-2_1@4x

Bireysel Genç Girişim Programı Yapıldı

Bu Haberi Paylaş

TÜBİTAK TÜSSİDE Sertifika Programı ve İstanbul Teknokent – TEB Girişim Evi TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim Programı 26 Mayıs’ta düzenlendi.

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Ali Rıza Berkem Konferans Salonu’nda gerçekleşen Bireysel Genç Girişim Programı, İstanbul Teknokent Genel Müdürü Yasin Erol’un konuşmasıyla başladı.

Yapılan program sayesinde üniversitelere yakınlaşma fırsatı bulduklarını belirten Erol, “Temel hedefimiz önce üniversitelilere yaklaşabilmek daha sonra sanayici geliyor, zaten bizde bir organize sanayi bölgesi olduğumuz için sanayicinin yakınımızda olduğunu biliyoruz. Bizler yapılan bu programlar vasıtasıyla üniversiteliler bizim projelerimize nasıl adapte edilebilir bunu tanıtma fırsatı buluyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında girişimcilerin temel sorunlarına da değinen Erol, “En büyük sorunlarımız arasında sermayeye ulaşma geliyor. Her halükarda belki de 78 milyonun aklında bir fikir var bir hayali var. En büyük sorunumuz gerçek manada finansa nasıl ulaşacağımız, gelişmiş ülkelerde ki işletim sistemlerine baktığımız zaman çok daha pratik olduklarını, kaybetmeye daha açık olduklarını görebiliyoruz. Biz mümkün olduğunca teknokentlerde, araştırma geliştirme merkezlerinde önce kaybetmenin çok doğa bir şey olduğunu anlatmaya gayret ediyoruz. Sonuç olarak başarısızlık, başarının birinci adımı olabiliyor” dedi.

Bireysel Genç Girişim Programı TÜBİTAK TÜSSİDE Enstitü Müdürü Tezer Battal’ın konuşmasıyla devam etti. Teknolojik gelişmelere göre hareket etmenin önemini anlatan Battal, “Harekete geçmediğimiz her gün aleyhimizedir. Artık günbegün biriken devasa veriyi yönetmek, anlamlandırmak ve yönlendirmek için çok yoğun çalışmalar yapılıyor. Dünyanın gelmiş olduğu bu teknolojik konjonktür ülkemiz için çok ciddi fırsatları ve tehditleri aynı anda ihtiva ediyor. Şuanda ülke olarak topyekün çalışıp, stratejiler geliştirip, proaktif yaklaşımlar sergilersek, o hep yakın geçmişte treni kaçıran ülke olarak bilinmekten çıkıp ileri ülkeler sınıfına çok kısa sürede yükselmemizin mümkün olduğunu görüyoruz” diyerek konuşmasını sonlandıran Battal, girişimcilere sertifikalarını takdim etti.

Etkinlik TEB Girişimcilik Evi Yetkilisi Sinan Ağırnaslıgil’in sunumuyla devam etti. Sunumuna TEB Girişim Evi’nin hedeflerini, başlıca çalışma ve yatırım alanlarını anlatarak başlayan Ağırnaslıgil, girişimcilere sağlanan imkanlardan da detaylıca bahsetti.

Yapılan projelerde üniversite öğrencilerinin önemine değinen Ağırnaslıgil, “Bu programlarda genel olarak üniversite öğrencilerine girişimcilik ekosisteminde neler oluyor, Kaynaklara nasıl ulaşırız, Bize ne gibi avantajlar sunuyor, Sorularının cevabını vermeye ve bu ekosisteme dahil olabilmeyi anlatmaya çalışıyoruz. Bunların içinde girişimcilik kampları gerçekleştiriyoruz. Genel olarak devlet destekli yatırım nasıl oluyor, bireysel yatırım nasıl oluyor, hangisine yönelmek doğru olur, ekip kurarken nelere dikkat etmeliyiz, bununla ilgili disk analizi veriyoruz. Onun dışında girişimcilerle öğrencileri buluşturuyoruz çünkü öğrenciler bir sene, iki sene sonra aslında onların olduğu yerde olacaklar. Dolayısıyla bu yolla bir tecrübe aktarımı sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Etkinliğin son bölümünde TEB Girişim Evi Finans Yetkilisi Bora Nemlioğlu, yapılan projelerin ve verilen desteklerin finansal kısmı hakkında bilgi vererek etkinliği sonlandırdı.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler