tusside-logo-2_1@4x

DOKAP Bölgesi Organik Tarım Havzalarının Belirlenmesi Araştırma Projesi Kapsamında Toprak Örneklemi Alma Çalışmaları Devam Ediyor

Bu Haberi Paylaş

TÜBİTAK TÜSSİDE ve Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi işbirliği ile 30.05.2016 tarihinde imzalanan ve 24 ay sürecek olan protokol kapsamında “DOKAP Bölgesi Organik Tarım Havzalarının Belirlenmesi Araştırma Projesi” ile bölge illerinde (Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Samsun, Tokat, Trabzon, Ordu ve Rize) organik tarım havzaları belirlenerek, bölgenin organik tarım konusundaki gelecek stratejileri belirlenecektir.

Projenin “Organik Tarım Havzalarının Belirlenerek Haritalandırılması” iş paketi kapsamında Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Samsun, Trabzon, Ordu ve Rize illerinde toprak örrneklemi alma işlemi tamamlanmıştır. Bu illerden toplam 1050 noktadan 2100 örneklem alınarak toprak analizleri için Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (KTAE) laboratuvarlarına teslim edilmiştir.

Kasım ayı içerisinde, DOKAP sınırlarına sonradan dahil edilmiş olan Tokat ilinden de toplam 287 noktadan 584 örneklem alınarak toprak örneklemi alma çalışmaları tamamlanacaktır. Toprak örneklemi alma çalışmalarının tamamlanmasının ardından toprak analizlerine başlanılacaktır. Toprak analizlerinin tamamlanması ile birlikte DOKAP Bölgesi organik tarım havzalarına yönelik haritalandırma çalışmaları gerçekleştirilecektir.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler