tusside-logo-2_1@4x

Milli Uzay Programı Stratejisi ve Yol Haritasında Son Aşamaya Gelindi

Bu Haberi Paylaş

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ve TÜBİTAK TÜSSİDE iş birliği ile yürütülen “Milli Uzay Programı Stratejisi ve Yol Haritası Projesi” kapsamında 28 Eylül – 8 Ekim 2020 tarihleri arasında çalıştaylar gerçekleştirilmiştir.

Uzay sektörünün önemli paydaşlarının katıldığı çalıştaylarda Milli Uzay Stratejisi’nin sivil uzay programları ve hedeflerine yönelik olarak katılımcıların görüş ve değerlendirmeleri alınmıştır.

TÜSSİDE’nin tasarladığı yöntem ve yaklaşımlar ile gerçekleştirilen çalıştaylarda sekiz farklı tema üzerinde çalışmalar yapılmıştır.  Uzay ve Yer Kesimi, Malzeme Teknolojileri, Fırlatma Teknolojileri, Uzay Bilimleri, Eğitim ve İnsan Kaynakları, Uluslararası İlişkiler ve İkili İşbirlikleri ile Uzay Hukuku, Uzay Havası, Özel Sektör ve Ekosistem alanlarında katılımcılar bireysel görüşlerini paylaşarak daha sonra grup çalışmaları ile bu görüşleri değerlendirmişlerdir.

Çalıştaylarda öncelikle ilgili temada mevcut durum değerlendirmesi yapılmış, ardından uygulama alanları ve temel yetkinlikler değerlendirilmiş en son aşamada ise stratejik hedeflere yönelik derinlemesine ve ortak akla dayanan çalışmalar gerçekleştirildi.

Çalıştaylara Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Fatih KACIR, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Sayın Serdar Hüseyin YILDIRIM ve TÜBİTAK TÜSSİDE Enstitü Müdürü Sayın İsmail DOĞAN katılım göstermişlerdir. Uzay çalışmalarında yer alan üniversite, sanayi ve kamu sektörü temsilcileri ile hukuk, eğitim gibi çok farklı sektörlerden katılımcılarla gerçekleştirilen Çalıştaylar, altı gün sürmüştür.

Çalıştaylardan çıkan sonuçlar TÜSSİDE tarafından analiz edilip değerlendirilerek Milli Uzay Programı ve Stratejisinin oluşturulmasında kullanılacaktır.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler