tusside-logo-2_1@4x

TÜSSİDE, KOP Bölgesindeki “Jeotermal Kaynakların Değerlendirilmesi” Saha Çalışmalarını Tamamladı

Bu Haberi Paylaş

TÜSSİDE ile Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi işbirliğinde yürütülmekte olan “Jeotermal Kaynakların Değerlendirilmesi Projesi” kapsamında gerçekleştirilen saha analizleri çalışması tamamlanmıştır. Saha çalışmalarının ilk etabında Türkiye’de jeotermal kaynakların kullanımına yönelik olarak başarılı uygulamaların bulunduğu yerler ziyaret edilmiştir. İyi uygulama örnekleri kapsamında ayrıca bu konuda dünyanın en önde gelen ülkelerinden birisi olan İzlanda’da  yönetişim mekanizmaları, markalaşma stratejileri gibi konularda başarılı uygulamalar yerinde incelenmiş ve çeşitli işbirliği bağlantıları da bu ziyaret kapsamında kurulmuştur.

Yurt içi ve yurt dışındaki başarılı örneklerin incelenmesi ve analiz edilmesinin ardından TÜSSİDE uzmanları ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi yetkilileri ile KOP bölgesindeki 8 ilde bulunan jeotermal sahalar ziyaret edilmiştir. Bu ziyaretler sonucunda bölgedeki jeotermal kaynakların envanteri çıkarılmıştır.

Saha çalışmaları kapsamında ayrıca altı şehirde odak grup toplantıları gerçekleştirilmiş, paydaşların mevzuat ve diğer başlıklarda yaşadıkları problemler ile ilgili görüş alışverişinde bulunulmuştur. Bu kapsamda, jeotermal kaynakların daha etkin kullanılabilmesi için yönetişim mekanizmasının nasıl kurgulanması gerektiği ve hangi kurumların nasıl bir rol üstlenmesi gerektiği ile ilgili değerlendirmelerde de bulunulmuştur.

Projenin sonraki aşamasında mevcut jeotermal kaynakların, istihdamı da teşvik edecek şekilde, bölgesel kalkınmada daha etkin bir rol alması için nasıl kullanılmaları gerektiğinin belirlenmesine yönelik çalışmalar yapılacaktır. Bu doğrultuda jeotermal kaynaklara yatırım yapmayı planlayan yatırımcılar içinde bir yatırım rehberi hazırlanacaktır.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler