tusside-logo-2_1@4x

TÜSSİDE Toplu Taşıma Odaklı İstanbul Trafiğini Planlayacak

Bu Haberi Paylaş

İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü (İETT) ile TÜBİTAK TÜSSİDE arasında imzalanan anlaşma gereğince TÜSSİDE, İstanbul’da toplu taşıma odaklı trafik sorununa çözüm arayacak. 26 ay sürecek proje, daha önce Metrobüs hatlarının iyileştirilmesine yönelik yürütülen projenin devamı niteliğinde.

İstanbul trafik planlamasının toplu taşıma açısından değerlendirileceği projenin ilk çalıştayı 11 Aralık 2015 tarihinde TÜSSİDE’de gerçekleştirildi. TÜSSİDE tarafından yürütülen “Ulaşım Türleri ve Stratejik Öneriler” başlıklı çalıştayda, her iki kurumun proje ekibi ve danışmanları, kamu ve özel sektör temsilcileri ile akademisyenler ve ilgili sivil toplum kuruluşları katılım gösterdi.

Çalıştayın ilk oturumunda toplu ulaşımın öncelikleri tespit edildi ve bu önceliklerin önem dereceleri çalıştaya katılan 62 katılımcı tarafından oylandı. Sonraki oturumlarda “TÜSSİDE Ortak Akıl Platformu®” ile sektörel değerlendirmeler yapıldı. Ulaşım hizmetlerindeki önceliklerin mevcut durumu, idare ve yolcu açısından ortaya konulmaya çalışıldı ve çözüm önerileri tartışıldı. Çalıştayın kapanış oturumunda ise tüm katılımcılara tek tek söz hakkı verilerek katılımcıların proje hakkındaki düşünceleri ve önerileri alındı.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler