tusside-logo-2_1@4x

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Memnuniyet Araştırması Sonuçlandı

Bu Haberi Paylaş

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile TÜBİTAK TÜSSİDE arasındaki işbirliği ile gerçekleştirilen “Memnuniyet Araştırması”nın raporlaması sonuçlandı.

Türkiye’yi temsilen 29 ilde toplam 3763 katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmada;

  1. Kadın
  2. Engelli
  3. Yaşlı
  4. Koruyucu Aile Bakımında Olan Çocuklar
  5. Kuruluş Bakımında Olan Çocuklar
  6. Sosyal Yardım Alanlar

Temaları olmak üzere 6 farklı araştırma tasarımı yapılmış ve ilgili grupların memnuniyet düzeyleri ve bu memnuniyet düzeylerini etkileyen parametreler incelenmiştir. Ayrıca Şehit Yakınları ve Gaziler temasında 3 farklı odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiş ve geliştirilmesi gereken alanlar ortaya çıkarılmıştır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tema ekipleri ve TÜBİTAK TÜSSİDE Koordinasyon ekibinin düzenlediği toplantılar sonucunda tema bazında sorun alanları tespit edilmiş, memnuniyet düzeyini etkileyecek faktörler çıkarılmış ve bu alanların desenlerini fotoğraflayabilmek bakımından türlü sosyodemografik değişkenlerbelirlenmiştir.

Araştırma kapsamında tema bazlı memnuniyet faktörlerinin genel memnuniyet düzeyine etki gücünün tespit edilmesi ve etki modellemesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ana hizmet ve faaliyetlerinden faydalanan kesimlerin hayatlarına etki eden olumlu ve olumsuz unsurların ortaya çıkmasını sağlamış ve sosyal politikalar dizaynı açısından önemli bir dayanak oluşturmuştur.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ilgili kesimlerin bilimsel çerçevede karşılıklı konuşmasını sağlayan bu araştırma, önemli bir boşluğu dolduracak ve sosyal politikalar konusunda atılacak adımlara bilimsel bir zemin oluşturacaktır.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler