tusside-logo-2_1@4x

İleri Teknoloji Okulları ve Eğitim Merkezleri Projesi Lansman Toplantısı Gerçekleştirildi

Bu Haberi Paylaş

İlim Yayma Vakfı İrfan Eğitim Kurumları ve TÜBİTAK TÜSSİDE işbirliğinde İrfan Eğitim Kurumları bünyesinde yapılacak ‘İleri Teknoloji Okulları Eğitim Müfredatı Oluşturma ve Hayata Geçirme Projesi’nin imza töreni 26 Nisan 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

İrfan okulları öğretmen ve öğrencileri ile İlim Yayma Vakfı mensuplarının katıldığı programda İlim Yayma Vakfı İrfan Okulları Genel Müdürü Ahmet Kerim NALBANT, TÜBİTAK- TÜSSİDE Enstitü Müdürü Tezer BATTAL, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Ali ÇELİK, İlim Yayma Vakfı Başkanı Yücel ÇELİKBİLEK, İlim Yayma Vakfı İrfan Okulları Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı. Bilal ERDOĞAN, İstanbul Valisi Vasip ŞAHİN ve Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ sırasıyla açılış konuşmaları yaptılar. Açılış konuşmalarında; hedeflenen çalışmayla ilgili memnuniyetler dile getirildi ve başarı dilekleri paylaşıldı.

İlim Yayma Vakfı İrfan Okulları Genel Müdürü Ahmet Kerim NALBANT; konuşmasında projenin sanayiden sağlık sektörüne birçok alanda kullanılacak robotların milli ve yerli imkânlarla yapılmasına ileri düzey eğitimlerle hizmet edeceğini ifade etti. NALBANT ayrıca, eğitim programının hazırlanması sırasında Amerika, Avrupa, Güneydoğu Asya ve Ortadoğu’da yer alan toplam 25 kurumun kapsamlı bir biçimde incelendiğini de söyledi.

TÜBİTAK TÜSSİDE Müdürü Tezer BATTAL konuşmasında, İrfan Eğitim Kurumları ile işbirliği halinde yapılacak çalışmanın; gelecek nesillerimizin 21. yüzyıl becerilerini merkeze alan 4. Sanayi devrimi paradigmasına uygun müfredatlar ile sürdürülebilir, ve çağın gerektirdiği etkin yöntemlerle yetiştirilmelerine katkı sunacağı değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasında nitelikli insan yetiştirme ve nitelikli bilgi üretmenin ülkemiz açısından önemine vurguna yapan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL ise yapay zekâ, robot, ileri matematik ve mühendislik alanlarından konuların yer alacağı eğitim programının; öğrencilerin yaratıcı yanını güçlendiren, eleştirel bakış açılarını geliştiren, estetik ve sanatsal yönünü dönüştürücü ve girişimcilik odaklı liderlik becerilerini arttıran modülleri de içerecek olmasının çok önemli olduğuna dikkat çekti.

İleri Teknoloji Okulları Eğitim Müfredatı Oluşturma ve Hayata Geçirme Projesi kapsamında eğitim ihtiyaç analizi, öğretmenlerin eğitilmesi ve programla ilgili tematik müfredat ve içeriklerin geliştirilmesi gibi çalışmalar yapılacaktır. Bunun yanında; eğitim programının sürekli iyileştirme ilkesi doğrultusunda takibi, gerektiğinde revize edilmesi  ve çıktılarının ölçülüp değerlendirilmesi gibi iş adımları da bulunuyor.

Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ, İlim Yayma Vakfı İrfan Okulları Genel Müdürü Ahmet Kerim NALBANT ve TÜBİTAK TÜSSİDE Enstitü Müdürü Tezer BATTAL’ın anlaşmayı imzalamalarından sonra konuklar çalışmanın ülkemize ve milletimize fayda üretmesine ve hayırlara vesile olmasına yönelik temennilerini dile getirdiler.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler